суббота, 26 сентября 2009 г.

ბუდიზმი


VII კლასი
საგანი: ისტორია
მასწ: თეა ტყეშელაშვილი











გაკვეთილის გეგმა






გაკვეთილის მთავარი თემა

budizmi

სწავლების საფეხური

VII - klasi



მოსწავლეთა პროფილი

27 მოსწავლე



გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა

  • religia adamianis sulieri, fizikuri, Tu moraluri arsebobis ganmsazRvreli umniSvnelovanesi komponentia. Sesabamisad, igi sxva da sxva civilizaciebis, qveynebis kulturuli da politikuri yofis ganmsazRvrelicaa. აmdenad, kacobriobis istoriis gacnoba-Seswavla am kuTxiT, ufro met unars SesZens moswavleebs gare samyarosTan Tanacxovrebisa adaptirebisaTvis.

  • budizmis ZiriTadi arsis, budistebis cxovrebiseuli principebis gacnoba moswavleebs saSualebas miscems, sxva religiebTan(qristianoba, islami), ganvlili masalidan, paralelebis gavlebisa da am komfesiis xalxTa Soris mniSvnelovani msgavsebis aRmoCenisa.

  • Religiuri formebis mravalferovnebisa da gansxvavebebis miuxedavad, adamianebs aqvT saerTo yvelaze mTavari: rwmena sikeTis, siyvarulis, imedis-RmerTisa. da swored es aris safuZveli sxva da sxva religiaTa Tanaarsebobisa saqarTveloSi, romlis Sesaxebac mogviTxrobs Semdegi gakveTilis Tema.




გაკვეთილის მიზნები და შედეგები



  • moswavleebi gaecnobian budizmis, rogorc religiuri msoflmxedvelobis, warmoSobas, gavrcelebis arealebs, oTx mTavar WeSmaritebas, budas gamonaTqvamebs da budisti berebis yofas.

  • moswavleebi ganiviTareben Sedarebis, logikuri daskvnebis gamotanis, argumentirebuli msjelobis unarebs.

წინასწარი ცოდნა


რა იციან ან უნდა იცოდნენ მოსწავლეებმა იმისათვის, რომ ამ გაკვეთილის ამოცანები წარმატებით შეასრულონ?

  • moswavleebs unda gaaCndeT garkveuli codna idoeTisa da CineTis istoriis Sesaxeb, romelTa wiaRSi iSva da gavrcelda es religia, unda esmodeT qristianobisa da islamis zogadi principebi. SeeZloT paralelebis gavleba da mTavari sakiTxebis garCeva.



შეფასების საგანი და პროცედურები


როგორ დავადგენ მოსწავლეთა წარმატებას?

რა იქნება დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტი შეფასებისას (ზეპირი პრეზენტაცია, მსჯელობა, წერითი სამუშაო და სხვ.)?

რა ტიპის შეფასებას (განმავითარებელი, განმსაზღვრელი, ნდივიდუალური, ჯგუფური...) გამოვიყენებ?

რა კრიტერიუმებით შეფასდებიან მოსწავლეები?

  • Mmoswavleebi imuSaveben, rogorc individualurad, ise jgufurad. maTi codna da unarebi Sefasdeba msjelobisa da zepiri prezentaciebisas.




სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები


რა მასალაა საჭირო? რომელი წიგნებით ვისარგებლოთ? რამდენად შეესაბამება შერჩეული ტექსტები მოსწავლეთა კითხვის უნარებს?


ხომ არ შემიძლია საკითხის დამუშავებაში საინფორმაციო ტექნოლოგიების ინტეგრირება? როგორ? რა ტექნიკა და დამხმარე ინსტრუმენტები დამჭირდება (მაგ., კომპიუტერების რაოდენობა, პროექტორი, კოლბა და ა.შ.)? რა კომპიუტერული პროგრამა (მაგ., MS Word, PowerPoint და ა.შ.) დამჭირდება?

  • Mmoswavleebi ixelmZRvaneleben skolis saxelmZRvaneloTi. Ggamoiyeneben internets, maswavleblis mier PowerPoin-Si momzadebuli masaliT.





გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

რა პედაგოგიური ცოდნა დამჭირდება?

რა აქტივობებს განვახორციელებ სასწავლო მიზნის მისაღწევად? რა დროს დავუთმობ თითოეულ აქტივობას?

როგორ მოვახერხებ მოსწავლეთა ინტერესის გამოწვევას, თემაზე ფოკუსირებას და წინარე ცოდნის გააქტიურებას?

როგორ მოვახერხებ ცოდნის კონსტრუირების ფასილიტაციას?

როგორ მოვახერხებ ნასწავლის გაერთიანებასა და განმტკიცებას?


როგორ მოვახდენ მოსწავლეების ორგანიზებას (ინდივიდუალური/ წყვილებში/ჯგუფებში/მთელ კლასთან მუშაობა).